25 lat doświadczenia w budownictwie
Budowa domu z inwestorem zastępczym czy inna ?
domszczecin

Budowa domu z inwestorem zastępczym czy inna ?

Punkt pierwszy: czas realizacji budowy

Dom od dewelopera można mieć najszybciej. Nawet w przypadku nieruchomości do wykończenia większość roboty jest już załatwiona. Coraz częściej też można kupić domy pod klucz. Czyli takie, do których można wprowadzić się od razu. Kto buduje od podstaw, ten musi poświęcić na realizację znacznie więcej czasu. Ile? – Optymalny czas budowy domu to dwa lata – w takim okresie powinna zamknąć się budowa prowadzona przez inwestora zastępczego. A jak wygląda budowa systemem gospodarczym?

Ta jest najbardziej czasochłonna i trwa znacznie dłużej. Chyba, że inwestor bardzo się stara: – przy sprzyjających warunkach, także budowa systemem gospodarczym ma realne szanse na zakończenie w takim okresie, jak budowa z inwestorem zastępczym.

Punkt drugi: orientacja

Budowa domu metodą gospodarczą ma uzasadnienie, jeśli inwestor zna się na sztuce budowlanej lub może liczyć na fachową pomoc ze strony najbliższych. Jednak w tym wariancie zalecane jest także wsparcie fachowców. Zwłaszcza na kluczowych etapach, takich jak zbrojenie elementów konstrukcyjnych, czy konstrukcja więźby dachowej. W pewnych kwestiach (wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej, gazowej), przepisy budowlane, wręcz wymagają od wykonawcy posiadania odpowiednich uprawnień.

Z inwestorem zastępczym jest łatwiej. Realizacja, koordynacja i nadzór nad budową to wówczas zadanie dla wynajętych fachowców. Z raportu deweloperskiego wynika, że inwestor zastępczy, który specjalizuje się w prowadzeniu projektów budowlanych, ma też większą wiedzę i doświadczenie, którym może podzielić się z właścicielem.

Punkt trzeci: pieniądze

Zdecydowanie najdroższą opcją jest kupno gotowego domu od dewelopera. Ceny na rynku pierwotnym w największych miastach sięgają 5 tys. zł za m2. Nawet, jeśli uda się uzyskać rabat, jest to dużo więcej, niż gdyby budować z inwestorem zastępczym. Średni koszt m2 tak stawianego domu to około 3 tys. Taka cena bierze się stąd, że inwestor zastępczy nie pracuje za darmo. Zwykle bierze od 3 do 8 proc. wartości kontraktu.

Budowa systemem gospodarczym może być tańsza, a m2 kosztować jakieś 2-2,5 tys. zł. Rzecz w tym, że nie zawsze. Inwestor zastępczy zatrudnia ekipy budowlane, które stale współpracują z hurtowniami oraz sklepami z materiałami i sprzętem budowlanym. Takie firmy na ogół mają ustalone niższe ceny na hurtowy zakup różnych artykułów budowlanych i na pewno są w stanie otrzymać wyższe rabaty niż inwestor indywidualny. Podobnie będzie wyglądała kwestia współpracy z podwykonawcami.

Także budujący samodzielnie mogą zbijać ceny. Wymaga to jednak pewnych umiejętności i zachodu. Można na przykład poprosić o ofertę w kilku różnych hurtowniach, przedkładając im szacunkowe ilości materiałów niezbędnych dla całej inwestycji. Na tej podstawie można uzyskać rabat obejmujący wszystkie cząstkowe etapy.

Punkt czwarty: gwarancja

Budując czy kupując gotowy dom, nie zwracamy dość uważnie na pewien szczegół, który zapewne będzie się liczył w przyszłości: dom zbudowany przez inwestora zastępczego jest objęty gwarancją i w razie uzasadnionych usterek, wykonawca ma obowiązek naprawić szkody. – Takiej gwarancji nie dają niestety prace wykonane we własnym zakresie. Udzielają jej jednak także deweloperzy sprzedający gotowe domy.
Podsumowując: przed rozpoczęciem budowy warto wykonać realną i staranną ocenę czasu, który będzie można poświęcić budowie oraz skalkulować możliwości finansowania, a także sprawdzić koszty potrzebnych materiałów i narzędzi, koszty usług specjalistycznych, liczbę firm, które je oferują itd. Dopiero na tej podstawie podejmować decyzję.